Wątroba jest ważnym narządem znajdującym się w prawej górnej części jamy brzusznej. Zapewnia ponad 200 funkcji w naszym organizmie, z których 3 są niezbędne
- magazynowanie witamin i zapasów cukru (regulacja cyklu glukozy w organizmie)
- enzymatyczny: wraz z trzustką jest organem, który produkuje największą ilość enzymów
- filtrowanie i oczyszczanie krwi
Wątroba jest zatem centralnym organem naszego organizmu. Oczyszcza 1 litr krwi na minutę, więc to na nią musimy liczyć, aby wyeliminować sporą ilość toksycznych substancji z naszego organizmu.
Gdy odpadów jest zbyt dużo, wątroba jest wyczerpana i nie może już wykonywać swojej pracy metabolicznej. Należy więc pomóc mu w wykonywaniu jego pracy, aby nie męczył się dalej i w ten sposób uniknął poważniejszych konsekwencji.
Co możesz zrobić?
Niektóre owoce i warzywa mają tę zaletę, że wspierają wątrobę w jej pracy filtracyjnej i pomagają w usuwaniu żółci z pęcherzyka żółciowego.
Owocami są:
- ananas
- owoce czerwone: czarne porzeczki, porzeczki, truskawki, borówki, wiśnie i czereśnie
- owoce cytrusowe: pomarańcze, grapefruity, cytryny
- winogrona
Warzywa są to:
- szparagi
- bakłażan
- awokado
- marchewka
- seler
- kapusta
Możesz więc codziennie pomagać swojej wątrobie dzięki zbilansowanej diecie przygotowanej przez dietetyka, umieszczając te produkty na talerzu tak często, jak to możliwe. Oczywiście należy unikać łączenia ich z pokarmami, które są szkodliwe dla organizmu, takimi jak wszystkie rafinowane i przetworzone pokarmy. Ponadto, jeśli jesz mało pokarmów pochodzenia zwierzęcego i utrzymujesz lekkie posiłki, będziesz codziennie wspierać swoją wątrobę.
Potrzebuję lekarstwa?
Normalnie wątroba regeneruje się samoistnie, jednak współczesna żywność, leki, zanieczyszczenia środowiska... osłabiają ją i nawet jeśli nie należysz do osób, które nadmiernie się objadają, konieczne będzie przeprowadzenie kuracji przynajmniej raz w roku. Z drugiej strony dla niektórych osób kuracja przez sezon będzie konieczna! Dotyczy to na przykład palaczy i osób intensywnie pijących.
Niektóre objawy mogą nas zaalarmować i dać nam do zrozumienia, że nasza wątroba nie jest w najlepszej formie.
- Patologie układu oddechowego na przykład są oznaką, że wątroba, osłabiona, musiała przekazać przekaźnik do płuc, aby przefiltrować krew.
- Hemoroidy są również oznaką zatkanej wątroby. Rzeczywiście, żyła hemoroidalna jest odgałęzieniem żyły wrotnej, która łączy wątrobę z jelitami. Te ostatnie pęcznieją po zajęciu wątroby i w ten sposób powodują hemoroidy.
Idealną porą roku na zadbanie o wątrobę jest wiosna. Rzeczywiście, zimą jemy więcej, mniej się ruszamy i w ten sposób gromadzimy toksyny, które muszą zostać wyeliminowane.
Wątroba, zmęczona zbyt dużą ilością czekolady, jedzenia lub alkoholu, daje znać o swoim niezadowoleniu i objawia się tępymi bólami zlokalizowanymi pod żebrami po prawej stronie. Często towarzyszy mu uczucie ciężkości, trudności w trawieniu, migreny lub wymioty. Objawy choroby wątroby mogą być trudne do wykrycia, zwłaszcza we wczesnym stadium. Według najnowszych badań około 6% do 7% światowej populacji ma zwłóknienie wątroby, o którym nie wie, ponieważ przebiega ono bezobjawowo. Ludzie często nie wiedzą, że mają problemy z wątrobą, chyba że zostaną zdiagnozowani podczas badania z innego powodu. Objawy, które występują, są zwykle niespecyficzne i często związane z innymi chorobami.
Lekarze wzywają więc do powszechnej diagnostyki, która pozwala wykryć stan zapalny tkanek wątroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.